Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu partii popularnych leków.


Zgodnie z grudniowymi decyzjami GIF lek:

1) Alka-Prim został wycofany z obrotu. Powodem jest zniekształcenie opakowania bezpośredniego, będące wynikiem wewnętrznej reakcji substancji pomocniczej z wodą zawartą w produkcie. Decyzję w tej sprawie podjął Główny Inspektor Farmaceutyczny na wniosek producenta produktu medycznego - spółki Polpharma. Chodzi o konkretną serię 10317 z datą ważności przypadającą na 31 marca 2019 roku.

Reakcja chemiczna będąca powodem wycofania serii tabletek Alka Prim z obrotu, nie jest niebezpieczna dla zdrowia i życia pacjentów. Sprzedawane bez recepty tabletki Alka-Prim, według deklaracji producenta - spółki Polpharma, działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Są często stosowane na dolegliwości związane z kacem.

2) Edniex firmy Zentiva. To preparat polecany w  ostrej biegunce bakteryjnej bez objawów zakażenia ogólnego (biegunka podróżnych, pokarmowa, zapalenie żołądka i jelit). Powodem wycofania leku jest zgłoszone przez producenta podejrzenie braku spełnienia wymagań jakościowych pod względem obecności cząstek metalu. 
Chodzi o partię nr 2070517 leku z datą ważności do 30.04.2019.

3) Kolejny już raz Febrisan firmy Takeda Pharma Sp. z o.o. - lek (750 mg + 60 mg + 10 mg) / 5 g - proszek musujący stosowany na objawy przeziębienia i grypy. Decyzja została podjęta z uwagi na niezgodną z wymaganiami zawartość paracetamolu. Chodzi o partię nr 375538 z datą ważności - 01 2019.