Data wydarzenia: 26.02.2017 12:00 - 26.02.2017 14:00
Miejsce wydarzenia: ul. Śląska

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji po raz piąty w Polsce, a trzeci w Świdnicy odbędzie się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 26 lutego. Impreza współorganizowana przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji tradycyjnie odbędzie się na obiektach przy ulicy Śląskiej.

Zgłoszenia i zapisy do biegu przyjmowane będą w dniu imprezy w Biurze Zawodów w hali lodowiska. Na pierwszych 550 osób, które zapiszą się na bieg czekać będą pakiety startowe z pamiątkową koszulką, a na mecie medal. Start biegu zaplanowano na godzinę 12.00. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów. Na uczestników biegu czekać będą na mecie ciepłe napoje i harcerska grochówka. Będzie też możliwość zagrzania się przy ognisku.

Impreza ma charakter rekreacyjny, głównym celem jest przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych.

W dniu biegu o godzinie 10.00 w katedrze odbędzie się uroczysta msza święta celebrowana przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Po niej podstawiony zostanie autobus, który przewiezie uczestników na teren ŚOSiR-u. Kurs powrotny ok. godziny 13.00.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja. Partnerami są: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica, Młodzieżowy Dom
Kultury w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Związek Strzelecki Oddział Świdnica,
Nadleśnictwo Świdnica, związki kombatanckie i żołnierskie, firma UNITRON. Koordynatorem projektu jest Tadeusz Grabowski (tel: 601 996 788).

Honorowy patronat objął JE Biskup Świdnicki Ignacy Dec. Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.