Ozdabianie pierniczków to dobrze znana tradycja. Jednak nie każdy z nas miał okazję lukrować i upiększać świąteczne ciasteczka pod okiem profesjonalistki. Izabela Janiak – rzemieślniczka, która od kilku lat prowadzi Pracownię Piernikową podzieliła się swoją wiedzą z najmłodszymi. Podczas warsztatów dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Świeradowie-Zdroju poznały sztukę zdobienia pierników.


Były to kolejne już warsztaty zorganizowane przez Fundację Wałbrzych 2000 w ramach projektu #RzemiosłoNoweRozdanie. Jego celem jest popularyzacja zawodów rzemieślniczych i promowanie produktów i usług dolnośląskich rzemieślników. Podczas lekcji rzemieślniczych mistrzowie pokazują swoje rzemiosło i dzielą się umiejętnościami z uczniami.

- W okresie szaleństwa świątecznych zakupów – mówi Łukasz Zawojak, wiceprezes zarządu Fundacji Wałbrzych 2000 – postanowiliśmy zrealizować lekcje rzemieślnicze, które pokażą dzieciom, że niekoniecznie trzeba kupować prezenty, można je zrobić własnoręcznie.


Pracownia Piernikowa to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, gdzie Święta Bożego Narodzenia trwają cały rok. Izabela Janiak – założycielka pracowni prowadzi warsztaty z wypieku i ozdabiania pierników. Tym razem szkoliła najmłodszych. W lekcji rzemieślniczej wzięli udział uczniowie klas 1-3 ze Świeradowa-Zdroju. Dzieci zobaczyły prace rzemieślniczki, poznały historię pierników i różne techniki zdobienia, a następnie pod czujnym okiem profesjonalistki same upiększały wypieki.

Dzieci wykazały się wyjątkową kreatywnością, sprawiało im to wiele frajdy i obiecały mi, że chociaż jeden pierniczek zawiśnie na choince. Wszystkie wyszły zachwycone razem ze swoimi małymi dziełami sztuki – opowiada Izabela Janiak, która od wielu lat prowadzi szkolenia z art cookingu. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się skąd wywodzi się tradycja wypieku pierników oraz dlaczego ciasto na te świąteczne wypieki należy przygotować z dużym wyprzedzeniem. Mieli okazję zobaczyć kolekcję rzemieślniczki, która w swojej pracowni zgromadziła przedmioty z przełomu XIX i XX wieku.


 Izabela Janiak w swojej Pracowni Piernikowej fot. Aleksandra Sztobryn-Kwiecińska.

Więcej informacji: www.rzemioslonowerozdanie.pl


Materiał przygotowany w ramach projektu #RzemiosłoNoweRozdanie realizowanego przez Fundację Wałbrzych 2000 na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.