Nadchodzący weekend (21-22 kwietnia) na drogach Dolnego Śląska będzie stał pod znakiem rywalizacji w ramach 46. Rajdu Świdnickiego-Krause.


W tym roku impreza stanowi także 2. rundę Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Oznacza to, że do stawki zawodników we współczesnych samochodach, dołączą także kierowcy i piloci w rajdówkach sprzed lat. Wiele z nich to samochody, jakie widywaliśmy dolnośląskich odcinkach specjalnych dwie, trzy, a nawet cztery dekady temu.

Tegoroczna odsłona rajdowej rywalizacji w Górach Sowich ma podwójną rangę mistrzowską, bowiem Rajd Świdnicki-Krause rozpocznie walkę w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski (RSMP), której towarzyszyć będą zmagania uczestników wspomnianych już Motul HRSMP. Cykl ten z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród zawodników i ku uciesze kibiców gromadzi na starcie coraz więcej klasycznych samochodów rajdowych, które dzięki wielu pasjonatom przeżywają swoją drugą młodość.
 
Co to oznacza dla kibiców, którzy wybiorą się na Rajd Świdnicki-Krause? Warto będzie zostać przy trasach rajdu nawet po obejrzeniu całej stawki nowoczesnych samochodów, gdyż pozwoli to nacieszyć oczy i uszy przejazdami takich „perełek” jak Subaru Impreza 555, Porsche 911, Renault Megane Maxi, Ford Sierra Cosworth 4x4, czy nasz krajowy FSO Polonez 2000. Łącznie, na klasycznych odcinkach specjalnych zlokalizowanych wokół Świdnicy, w tym słynnych walimskich patelniach, pojawi się 26 duetów kierowca/pilot w rajdówkach z duszą.
 
Pierwsza okazją do podziwiania cudów motoryzacji sprzed lat będzie ceremonia startu– w sobotę 21 kwietnia o 17:30 na rynku w Świdnicy. Następnie, tuż po 20, na trasę pokazowej próby w centrum miasta wyruszy cała stawka samochodów historycznych. W niedzielę będzie można je oglądać w akcji na ośmiu zaplanowanych odcinkach specjalnych lub w parku serwisowym zlokalizowanym koło OSiRu w Świdnicy (tuż po godzinie 12:15). Ceremonia mety odbędzie się również na świdnickim rynku, o godzinie 17:20. Harmonogram, jak i mapy rajdu dostępne są na stronie www.rajdkrause.pl. Szczegółowe informacje o cyklu Motul HRSMP można znaleźć na Facebooku (https://www.facebook.com/motulhrsmp/).
 
W pierwszej rundzie Motul HRSMP, rozgrywanej wokół Wieliczki, najszybsi byli Michał Pryczek i Jacek Pryczek (Subaru Impreza 555). W mocno obsadzonej klasie FIA 4/E3 zwyciężyli Marek Suder i Jakub Matyjewicz (Ford Sierra Cosworth 4x4), a do mety ścigał ich obrońca tytułu mistrzowskiego Robert Luty, jadący w parze z Marcinem Celińskim (Subaru Legacy). Wszystkie z tych załóg zobaczymy w akcji na trasach „Świdnickiego”.