Kamienna Góra przygotowuje się się do otwarcia tego lata kąpieliska nad zalewem. Biologiczne oczyszczanie zbiornika przyniosło zadowalające efekty i woda według ostatnich badań spełnia normy czystości. Teraz dotarły duże środki. I ma być tam amfiteatr na wodzie.


Mieli plany, teraz mają środki

Kamienna Góra otrzyma 5,7 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Przyznane wsparcie zostanie wydane na modernizację kamiennogórskiego Zalewu:


- Powstanie alternatywny dojazd do Zalewu od ul. Leśnej oraz parking.
Powstaną też nowe ścieżki spacerowe z oświetleniem i monitoringiem.
- Zbudowany zostanie filtr biologiczny, który będzie oczyszczał wodę zasilającą zbiornik.
- Zmodernizowany ma być układ zrzutu wody z Zalewu do rzeki Zadrna.
- Powstanie dodatkowe ujęcie wody i rurociąg zasilający.

Rozpoczęcie prac ma ruszyć już w czerwcu tego roku. Powinny się one zakończyć do grudnia 2022 r.

Jak informuje urząd miasta w Kamiennej Górze, woda w tamtejszym zalewie ma teraz większą przejrzystość, zmniejszyła się ilość osadów dennych, udało się też zlikwidować - o ile nie jest to związane z niskim temperaturami - nieprzyjemny zapach wody. W tym roku magistrat zamierza wpisać teren nad zalewem do wykazu kąpielisk. Sezon kąpielowy w mieście będzie trwał od 15 czerwca do 31 sierpnia.


Koncepcja zagospodarowania Zalewu w Kamiennej Górze


W kilkunastoletniej perspektywie władze miasta zamierzają też zagospodarować ponad 15 hektarów gruntu wokół Ośrodka Wypoczynku Świątecznego. Przygotowano koncepcję ożywienia gospodarczego, turystycznego i kulturalnego tego miejsca. Jej autorem jest architekt dr Romuald Loegler. Jego zdaniem nad Zalewem może powstać tętniąca życiem przestrzeń nowego śródmieścia Kamiennej Góry. Będzie ona łączyła funkcje: kulturalne, turystyczne i gospodarcze. Są one niezbędne do dalszego rozwoju miasta, przyciągnięcia nowych mieszkańców i turystów.Koncepcja zakłada przede wszystkim udostępnienie Zalewu do rekreacji. Przewiduje m.in. budowę amfiteatru na wodzie, boisk, wieży widokowej, niewielkiej mariny, parkingów, restauracji, hosteli i hotelu. Większość inwestycji ma powstać z funduszy prywatnych inwestorów.– Miasto Kamienna Góra zamierza przede wszystkim uruchomić kąpielisko. Podejmiemy się tego w tym roku. Chcemy, aby mieszkańcy Kamiennej Góry znów przypomnieli sobie, jak fajnie można spędzać tam czas. Gdy zalew znów zrobi się popularnym miejscem, gminie łatwiej będzie znaleźć partnerów do realizacji przygotowanej koncepcji mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.W planie zamówień publicznych miasta Kamienna Góra na projekt o nazwie "Zagospodarowanie terenu kąpieliska Ośrodka Wypoczynku Świątecznego w Kamiennej Górze" zarezerwowano 323 000 zł, a prace są planowane na drugi kwartał.

Opr: MS
Wizualizacje użyczone: UM Kamienna Góra