Na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy trwa kolejny etap prac ekshumacyjnych. Działania rozpoczęły się 3 kwietnia.


Kolejny etap trwa

- W związku z prowadzonym przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu postępowaniem  w sprawie dotyczącej zbrodni popełnionych w latach 1940–1945 na terenie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i jego filii, tj. o przestępstwo z art. 1 pkt. 1 dekretu z dnia 31 sierpnia 1944 roku o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego, ustalono termin kolejnych prac na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy - informuje Katarzyna Książek-Żurowska, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu. Działania polegające na podjęciu szczątków ludzkich z obszaru rowu przeciwlotniczego mają być prowadzone do 15 kwietnia.

Śledztwo trwa

Jak informuje IPN we Wrocławiu, prace prowadzone są pod nadzorem prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, przy udziale funkcjonariuszy Policji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. W zakresie prac archeologicznych prowadzone są przez archeologów Instytutu Pamięci Narodowej – Biura Poszukiwań i Identyfikacji, powołanych do sprawy w charakterze specjalistów a także przy udziale antropologa i lekarza medycyny sądowej z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, powołanych do sprawy w charakterze biegłych.

Czynności prowadzone są przy wsparciu Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Mają one charakter procesowy dlatego teren prac przez cały czas ich przebiegu zabezpieczony będzie przy pomocy Policji i pracowników ochrony. Prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu postępowanie dotyczy zbrodni popełnionych w obozie głównym jak i jego licznych podobozach, a także zbrodni popełnionych  w czasie  ewakuacji obozu głównego, jak i jego podobozów. Jednym z wątków śledztwa pozostają także eksperymenty pseudomedyczne prowadzone na więźniach.Czego poszukują?

Pierwszy etap prac archeologicznych prowadzonych przez specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN trwały od 19 do 30 października 2017 roku. Podczas badań zbiorowej mogiły na terenie dawnego nazistowskiego obozu z ziemi szczątki 64 więźniów KL Gross-Rosen w Rogoźnicy, a ich ciała przekazano do Akademii Medycznej we Wrocławiu, celem przeprowadzenia oględzin oraz sekcji zwłok wraz z pobraniem do badania materiału genetycznego. Zgodnie z relacją świadka w 1945 roku naziści zabili w Gross Rosen około 300 osób. Świadek zdarzenia wskazał też miejsca zakopania ciał zamordowanych więźniów - twierdził, że masową mogiłę posłużyły rowy przeciwlotnicze w rewirze VI obozu. Proces ekshumacji i identyfikacji szczątków zamordowanych potrwać może miesiące, a nawet lata.


oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. archiwalne IPN