Znamy już ramy programu kolejnego Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który odbędzie się w nadchodzący długi weekend. Pora na garść praktycznych porad i sugestii.Bilety

Zarząd zamku zachęca do zakupu biletów wstępu na festiwal online, bo nie będzie trzeba ich drukować, obsługa zeskanuje je ze smartfona albo tabletu. Do 28 kwietnia można jeszcze kupić tańsze bilety na zwiedzanie bez przewodnika - za 25 i 20 zł w zamkowej kasie, za 23 i 18 zł przez internet. Po tym terminie bilety będą kosztować 30 i 25 zł w kasie, a 25 i 20 w sieci. W dniach 29 kwietnia - 3 maja kasy biletowe znajdować się będą przed budynkiem bramnym zamku, a wstęp na przedzamcze będzie biletowany. Zwiedzanie zamku będzie ograniczone ze względu na dużą ilość wystaw. Do tunelu trzeba będzie wykupić dodatkowy bilet (10 zł). Festiwal trwa w godzinach 10.00 - 19.00.

Bilet na festiwal nie upoważnia do wejścia na teren Palmiarni (taki bilet trzeba wykupić osobno), nie będzie też tam żadnych atrakcji związanych z festiwalem, gdyż obiekt ten czeka na remont i na razie nie jest przystosowany do dużych imprez.

Logistyka

Nie przewidziano w tym roku busów od strony Świebodzic, kursujących drogą asfaltową przez park, ponieważ jakość tej drogi nie pozwala na transportowanie tamtędy osób i ponieważ w parku są prowadzone prace wycinkowe.

Dla kierowców: osoby chcące dojechać od strony Świebodzic będą kierowane na parkingi na łąkach Stada Ogierów przy ul. Piastów Śląskich, osoby dojeżdżające od strony Wałbrzycha przyszłą Aleją Rodziny Hochbergów będą kierowane na parking główny, a kiedy on się zapełni, na łąkę przy tej drodze. Te parkingi są płatne.


Florystyka

Atrakcje: jak mówi prezes Rafał Wiernicki, w tym roku oferta festiwalowa jest skierowana przede wszystkim do rodzin z dziećmi – będą dla nich prezentacje o dzieciach w XIX wieku, opowieści historyczne o zamku, animacje i spektakle, przebrane postacie, w tym trzy modelki w sukniach z żywych kwiatów, z którymi będzie można sobie robić zdjęcia – w razie pogody przed zamkiem, w razie niepogody w środku.


Jak mówi Daria Tomala, organizatorka III Krajowych Florystycznych Mistrzostw regionu dolnośląsko-lubuskiego, na zamek przyjedzie 30 florystów, w tym dwóch mistrzów Polski – Tomasz Kuczyński i Zygmunt Sieradzki, a także sędzia międzynarodowy Agnieszka Witko-Kominek. Będzie też 10 uczestników z Ukrainy pod kierunkiem Dashy Pinalovej oraz floryści rosyjscy. Przed uczestnikami 4 konkurencje: duża instalacja, kompozycja w naczyniu, bukiet zaręczynowy oraz niespodzianka. Rezultaty piątkowych zmagań od soboty będą do podziwiania w zamkowych wnętrzach, między innymi w Sali Maksymiliana, a floryści poprowadzą warsztaty dla dzieci i dorosłych. Będą też uczestniczyć w bitwach florystycznych, do których będą zapraszać zwiedzających.


Zapowiedziane są też liczne prelekcje poświęcone zamkowi, na przykład przewodnik Andrzej Gaik będzie opowiadał o nawiedzonym Książu, Magdalena Woch o XIX-wiecznych romansach w Książu, a Katarzyna Matuła o jego niewyjaśnionych tajemnicach i ukrytych skarbach. Szczegółowy program imprezy poniżej.


Jak w ubiegłych latach, na hotelowych parkingach pojawią się stoiska 30 wystawców sprzedających rośliny ogrodowe i domowe, artykuły ogrodnicze i inne produkty, ma być tu duża różnorodność, będzie też prezentacja i sprzedaż storczyków, i oczywiście prezentacja bonsai w zamku. Przewidziano również pokazy ogrodnicze.

Co z Basztą Lodową?

Na majowy weekend nie zostanie niestety udostępniona zrekonstruowana piwnica Baszty Lodowej. Jest ona wprawdzie niemal gotowa, ale wciąż trwa remont drogi dojazdowej biegnącej obok niej i, jak zapowiada prezes Rafał Wiernicki, udostępnienie baszty ma być główną atrakcją sierpniowego Festiwalu Tajemnic, bo otwarcie podziemnej trasy przez sztolnie z okresu II wojny światowej również się przesunęło. Jak dotąd zbadano powietrze i wodę w podziemnej części Baszty Lodowej i wiadomo już, że będą mogli wchodzić tam turyści.
 
Tekst i foto: Magdalena Sakowska