Od początku tego roku zanotowano w Polsce kilkanaście przypadków zakażenia odporną na antybiotyki bakterią New Delhi.


Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bodnar poinformował, że w ubiegłym roku tą bakterią zakaziło się dwa tysiące osób i jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku ta liczba wzrośnie.

GIS zamierza wprowadzić nowe procedury związane z rosnącą liczbą zakażeń. – Pracujemy nad takimi przepisami, które zmuszą pracowników szpitali do podjęcia dodatkowych działań, np. badań przesiewowych pacjentów przed przyjęciem do szpitala, reżimów sanitarnych i szczególnej izolacji zakażonych pacjentów – powiedział rzecznik GIS.

Światowa Organizacja Zdrowia zalicza bakterię New Delhi do 12. najbardziej niebezpiecznych drobnoustrojów na świecie. Jest anybiotykooporna i jak dotąd nie znaleziono na nią lekarstwa. Superbakterią New Delhi nazywa się potocznie Klebsiella pneumoniae NDM, czyli pałeczki zapalenia płuc, która jest zaliczana do grupy bakterii jelitowych. Wywołuje zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Bardzo często prowadzi do sepsy, której następstwem bardzo często jest śmierć pacjenta.