W ciągu ostatniego tygodnia z powodu grypy zmarły cztery osoby – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Jak sytuacja z zachorowaniami ma się w naszym powiecie? Nie ma tragedii, dobrze jednak też nie jest...


Najwięcej chorych jest na Pomorzu, w Małopolsce i Wielkopolsce. W sumie zanotowano już ponad 270 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z tego powodu do szpitali trafiło ok. 1,2 tys. osób.

Z danych NIZP – PZH wynika, że w styczniu zanotowano blisko 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W analogicznym okresie ubiegłego roku takich przypadków było jednak 885 tys.

W naszym powiecie od początku roku 2018 zachorowało już ponad 3000 osób. Choroba atakuje najczęściej osoby niepełnoletnie.

Grypa ma zwyczaj atakować nagle. Wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Chorego bolą mięśnie, stawy i głowa. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar. Bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy albo z niewielkimi objawami.