Prawie przez cały tydzień nad Europę znad Sahary będą nadciągały chmury saharyjskiego piasku, który wraz z deszczem może spadać na ziemię, brudząc karoserie samochodowe czy wywieszone pranie.


Największa od lat burza piaskowa w najbliższych dniach będzie szaleć nad wieloma krajami Europy. Jej źródłem jest Sahara, skąd pustynne piaski, po pokonaniu tysięcy kilometrów, dotrą i spadną wraz z deszczem także na nasze miejscowości.

Porywiste wiatry szalejące nad rozległymi obszarami zachodniej Sahary unoszą w powietrze tony pustynnego pyłu i piasku, a następnie przenoszą je na północ, nad wodami Morza Śródziemnego w kierunku Hiszpanii i Włoch.

- W ciągu kilku następnych dni ilości saharyjskiego pyłu będą wysoko w powietrzu na tyle duże, aby niebo nad krajami zachodniej i południowej Europy, od Wysp Brytyjskich przez Francję i Hiszpanię po Włochy, kraje bałkańskie i Grecję, zaczęło zmieniać barwę z lazurowej na żółto-pomarańczową, szczególnie o wschodzie i zachodzie Słońca. We wtorek (23.04) chmura pyłu zacznie sięgać południowej Polski, aby w środę (24.04) objąć już cały nasz kraj. Drobne ziarenka piasku zaczną spadać na ziemię wraz z deszczem - informuje portal twojapogoda.pl.