16 marca 2018 r. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, otworzy w Wałbrzychu kolejny punkt przyjęć interesantów. Mieszkańcy Wałbrzycha i okolic będą mogli przyjść ze swoją sprawą do RPO bez konieczności wyjazdu z pismem do Wrocławia, czy pisania do Warszawy.


Rzecznik ma poza Warszawą trzy Biura Pełnomocników Terenowych (w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu), a w kolejnych miastach organizuje punkty przyjęć interesantów, w których w konkretnych umówionych dniach przyjeżdżają prawnicy Biura RPO, by przyjmować skargi i udzielać informacji.

RPO Adam Bodnar rozbudowuje tę sieć punktów przyjęć i obecnie działają one: w Bydgoszczy, Częstochowie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Słupsku, Szczecinie, Poznaniu, a od 16 marca również w naszym mieście.

Gdzie powstanie nowy punkt?

Powstanie on w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu; przy Placu Magistrackim 1 (II piętro, sala nr 25)

Będzie czynny co miesiąc, w drugi poniedziałek miesiąca w godzinach 10.00 - 14.00.

Dni przyjęć w 2018 r.: 16 marca (otwarcie), 9 kwietnia, 14 maja, 11 czerwca, 9 lipca, 13 sierpnia, 10 września, 8 października, 12 listopada, 10 grudnia.

Kto może przyjść?

Każdy, kto chce omówić swoją sprawę z prawnikiem RPO. W punkcie będą przyjmować prawnicy z Biura Pełnomocnika Terenowego we Wrocławiu.

Jakimi sprawami zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich może się zgłosić każdy, kto uważa, że państwo naruszyło jego prawa, albo że jest nierówno traktowany przez innych, np. z powodu wieku albo płci. Każda sprawa jest rejestrowana. Do Biura RPO przychodzi rocznie ok. 60 tys. pism. W Biurze RPO pracuje tylko 300 osób. 

Rzecznik nie może zająć się m.in.:
- anonimem albo ogólnym komentarzem;
- sprawą, do której rozstrzygania powołana jest inna instytucja (np. Rzecznik Finansowy);
- sporami między osobami prywatnymi (czyli np. sporem z sąsiadem);
- sprawą, w której upłynęły już wszystkie terminy na odwołania, albo orzeczeniem, od którego nie przysługuje Rzecznikowi odwołanie (m.in. to sprawy o rozwód i alimenty);
- sprawą karną, w której nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok.

oprac. i fot. ELW