Na terenie 430 nadleśnictw w Lasach Państwowych zostaną wyznaczone specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Tej wiosny rusza program "Zanocuj w lesie".


Zanocuj w lesie

Dyrektor Generalny LP podpisał zgodę na przekształcenie programu pilotażowego dla osób parających się nocowaniem na dziko w lesie w stały program Lasów Państwowych. Przy okazji wydał decyzję o rozszerzeniu programu na wszystkie jednostki LP. 
Miejsca przeznaczone do noclegu pod gwiazdami będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2020 roku. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość używania kuchenek gazowych.

Nocleg w udostępnionym miejscu będzie możliwy dla maksymalnie dziewięciu osób na dwie noce. Powyżej przedstawionych norm, należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa proponowaną liczbę osób i dni pobytu, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób. Jest to program skierowany do miłośników lasu – ludzi odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych.


- To doskonała okazja do bliskiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji zwierząt i ucieczki od wielkomiejskiego szumu - zachwalają Lasy Państwowe.

Udogodnienia i zakazy

Zgodnie z informacjami Lasów Państwowych:
- Do końca kwietnia, wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Nie będzie tam żadnej dodatkowej infrastruktury! Sam las. Formalnie więc od 1 maja w Polsce w każdym nadleśnictwie takie miejsce powinno funkcjonować.
- Wszelkie informacje o lokalizacji obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw. Nie będzie żadnych oznaczeń w terenie - tablic, płotków, ogrodzeń, itp.
- Nie trzeba już zgłaszać pobytu pod warunkiem, że jednym miejscu nocuje maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.
- Trzeba obowiązkowo zgłaszać na adres danego nadleśnictwa pobyt jeśli z noclegu korzysta grupa powyżej 9 osób i/lub powyżej 2 nocy.
- Zgłoszenie musi wpłynąć nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.
- Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Bez formalnej zgody nie można korzystać z obszaru.
- Obszary na terenach LKP (dotychczasowe obszary pilotażowe) zostają utrzymane. Przez rok od 14.04.2021 do 14.04.2022 można używać na nich kuchenek gazowych.
- Wciąż jest zakaz palenia ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi
- W lasach obowiązuje nadal zakaz zbierania drewna, zakaz palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi!
- Pozostałe wynikające z ustawy o lasach w tym zakaz wjazdu do lasu pojazdami, takimi jak kampery.