Sąd Okręgowy w Świdnicy skazał na karę łączną jednego roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności 22-letniego Patryka S. oskarżonego o to, że w 24 września 2017 roku w Żarowie działając wspólnie i w porozumieniu z Mirosławem S. pobił obywatela Ukrainy. Mężczyzna uderzał go rękoma po głowie i całym ciele powodując obrażenia naruszające czynności narządów ciała na okres poniżej dni 7.


Nadto Paweł S. groził pokrzywdzonemu oraz jego dwóm znajomym kobietom, również obywatelkom Ukrainy, popełnieniem przestępstw na ich szkodę, a także publicznie znieważył ich słowami wulgarnymi , obraźliwymi z powodu ich przynależności narodowej.   

Do zdarzenia doszło na klatce schodowej jednego z budynków w Żarowie. Idącego do mieszkania pokrzywdzonego Dmytro D.  zaatakował bez jakiegokolwiek powodu Patryk S., który wykrzykiwał pod jego adresem słowa obraźliwe i wulgarne z powodu jego przynależności narodowej. W trakcie tego zdarzenia oskarżony groził także pokrzywdzonemu i dwóm innym obywatelkom Ukrainy popełnieniem przestępstw na ich szkodę. 

W pobiciu pokrzywdzonego brał także udział ojciec Pawła S. – Mirosław S.

Gdy pokrzywdzony zdołał się wyrwać napastnikom i uciec do mieszkania, które wynajmował wspólnie ze swoimi znajomymi, wówczas oskarżony wziął siekierę i zaczął nią uderzać w drzwi wejściowe do mieszkania zajmowanego przez pokrzywdzonych.

Mirosław S. został skazany na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem tytułem próby na okres lat 2. Mirosław S. podczas tego zdarzenia pełnił rolę drugorzędną, nie znieważał pokrzywdzonych i im nie groził.

Akt oskarżenia do sądu w tej sprawie skierowała Prokuratora Rejonowa w Wałbrzychu. Wyrok nie jest prawomocny.