Policjanci drogówki zatrzymali do kontroli 32-letnią kobietę, która prowadziła samochód w stanie nietrzeźwości. To jednak nie jedyne jej przewinienie.


Uwagę funkcjonariuszy czuwających nad bezpieczeństwem na drogach powiatu zwrócił pojazd marki Audi, który poruszał się od krawędzi do osi jezdni. Mogło to świadczyć o tym, że kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka. Policjanci zatrzymali pojazd do kontroli. Ich podejrzenia szybko się potwierdziły, bowiem przeprowadzone badanie wykazało, że siedząca za kierownicą kobieta ma 2 promile alkoholu w organizmie.

Ku zaskoczeniu policjantów w samochodzie, oprócz dorosłego pasażera, na tylnej kanapie siedziało czworo małych dzieci w wieku od 1 roku i 10 miesięcy do 13 lat. Żadna z osób nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. Ponadto dwoje najmłodszych było przewożonych nieprawidłowo, bowiem bez wymaganych fotelików. Jakby tego było mało, po sprawdzeniu dokumentów pojazdu okazało się, że w pojeździe znajdowało się więcej osób, niż określał to zapis w dowodzie rejestracyjnym. 

W związku z popełnionym czynem 32-letnia mieszkanka Środy Śląskiej została zatrzymana i trafiła do policyjnego aresztu. Funkcjonariusze zatrzymali jej prawo jazdy, natomiast dzieci przekazali pod opiekę innej osobie.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego policjanci przedstawili kobiecie dwa zarzuty. Nieodpowiedzialna 32-latka odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz za narażenie przewożonych osób, w tym czwórki dzieci, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, będąc zobowiązaną do sprawowania nad nimi opieki.

Wobec kobiety zastosowano dozór policyjny. Natomiast w związku z popełnionymi wykroczeniami  nałożono na nią karę grzywny w wysokości 2000 złotych.

Przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku, gdy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, zagrożenie karą wzrasta do lat 5.