Kolejny atak oszustów na seniorkę skończył się pozbawieniem jej oszczędności całego życia.


Myślała, że to jej wnuczka

Przestępcy zaatakowali dzwoniąc do wcześniej wytypowanych mieszkanek sąsiedniego powiatu. W każdym z przypadków nieznana kobieta podawała się telefonicznie za wnuczkę pokrzywdzonych i twierdziła, że jest sprawczynią wypadku drogowego. Informowała, że musi zapłacić osobie poszkodowanej kilkadziesiąt tysięcy złotych, żeby ta nie zawiadomiła policji.
 

Niestety, jedna z nieświadomych kobiet przekazała w wyznaczonym przez przestępców miejscu pieniądze, aż 25 tysięcy złotych, wskazanej w rozmowie kobiecie. Dopiero po jakimś czasie 85-latka zorientowała się, że osoba podająca się za „wnuczkę” i tak zwana pełnomocniczka to złodzieje. W trzech kolejnych przypadkach oszuści zamierzonego celu nie osiągnęli, bo seniorki nie dały się nabrać.


Policja nie przestaje przypominać

Pamiętajmy, że oszuści próbują także działań przestępczych udając pracowników wodociągów, gazowni, spółdzielni mieszkaniowych,  a ostatnio nawet pracowników ośrodków pomocy społecznych. Przestępcy podają się także za lekarzy i adwokatów. Dzwonią do osób starszych i przy każdej możliwej okazji zmieniają metody działania. Osoba odbierająca telefon myśli, że ma do czynienia z policjantem albo członkiem rodziny, którego dawno nie widziała.

Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują oczywiście o ostrożność, gdyż sprawcy podają się nawet za najbliższych krewnych. Bardzo często zmieniają głos udając chorego, po to, aby wzbudzić w osobie, którą chcą okraść, poczucie winy czy współczucie. Często zdarza się, że proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy na leczenie, ale niekiedy próbują wyłudzić dużo mniejsze kwoty. Informują wtedy, że środki finansowe chcą przeznaczyć np. na remont samochodu, który akurat się zepsuł, na operację, czy też na wakacje.

 

Pamiętajmy!

- Informujmy osoby starsze, aby nie wypłacały gotówki, jeżeli mają jakiekolwiek podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści,
- Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może uchronić osoby starsze przed utratą swoich oszczędności,
- Nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy,
- Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy policji 997 i zastosować się do poleceń dyżurnego jednostki.