''Media bez wyboru'' - ogólnopolski strajk mediów w Polsce. Od rana nie działają telewizje np. TVN24 i Polsat News. Zamiast programu nadają specjalny komunikat.


Do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Chodzi o projekt ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić do NFZ.


List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego "składką", wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

    osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
    ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
    pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
    faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

 Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia  mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu:

    Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
    Agora S.A.
    AMS S.A.
    Bonnier Business
    Burda Media Polska
    CANAL+
    Dziennik Trybuna
    Dziennik Wschodni
    Edipresse Polska
    Eleven Sports Network sp. z o.o.
    Gazeta Radomszczańska
    Green Content sp. z o.o.
    Gremi Media S.A.
    Grupa Eurozet
    Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
    Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.
    Grupa RMF
    Grupa Wirtualna Polska
    Grupa ZPR
    Helios S.A.
    Infor Biznes
    Kino Polska TV S.A.
    Lemon Records sp. z o.o.
    Marshal Academy
    Music TV sp. z o.o.
    Muzo.fm sp. z o.o.
    naTemat.pl
    Polityka
    Polska Press Grupa
    Ringier Axel Springer Polska
    STAVKA sp. z o.o.
    Superstacja sp. z o.o.
    Telewizja Polsat sp. z o.o.
    Telewizja Puls sp. z o.o.
    TIME S.A.
    TV Spektrum sp. z o.o.
    TVN S.A.
    Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
    Tygodnik Powszechny
    Wydawnictwo Bauer
    Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
    Wydawnictwo Magraf
    Wydawnictwo Nowiny
    Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański