W piątek, 23 listopada, na wrocławski Rynek po raz kolejny zawitał Jarmark Bożonarodzeniowy. Pośród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających tę imprezę do 31 grudnia czekają atrakcje i niespodzianki.


Rękodzieło

W tym roku poza świątecznymi przysmakami nie zabraknie rękodzieła. Znaczną część jarmarku zajmą autorskie, ręcznie robione zegarki, biżuteria artystyczna w formie srebra połączonego z innymi materiałami np. tkaniną, ozdoby świąteczne wytwarzane ze szkła, gliny i żeliwa, figurki z kryształami Swarovskiego, biżuteria z pereł, „mini ogrody” zamknięte w szkłach ,obrazy z naturalnych roślin, a także naturalne kosmetyki na bazie piwa wytwarzane przez wrocławską pracownię.

Miłośnicy rękodzieła będą mogli wybierać spośród rzeźb, autorskiej ceramiki artystycznej, ręcznie malowanych bombek, oryginalnych, drewnianych wyrobów z niepowtarzalnymi wzorami. Pośród unikatów z najdalszych zakątków świata znajdą się wyroby dekoracyjne i biżuteria prosto z Afryki. Bliżej poznamy takie kraje jak: Zambia, Mozambik, Tanzania, Kongo czy Uganda. Wielbiciele biżuterii będą mogli znaleźć wyjątkowe wyroby z kamieni szlachetnych, bursztynu, srebra, metaloplastyki. Pojawią się wykonane z naturalnego, lnianego materiału ozdobne torby i worki z kolorowymi motywami, świąteczne wyroby ceramiczne, litewskie przytulne koce z wełny.

Odwiedzający Jarmark w świątecznych domkach znajdą również ręcznie wyszywane maskotki, kocyki dla najmłodszych, kolorowe drewniane zabawki, haftowane aniołki, ozdobne torby filcowe i poduchy z motywami ludowymi, marsylskie mydła zapachowe, naturalne kosmetyki i wiele innych trudno dostępnych na co dzień produktów. Będzie można również wysłać do bliskich wyjątkową, bo malowaną w drewnie kartkę świąteczną. Każdy kto, jest fanem rękodzieła, techniki decupage, inspiracji folkowych i stylu eko z pewnością nie będzie zawiedziony.
Tradycyjnie przy wrocławskiej choince zamówimy ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez mincerza. Z jarmarkowymi talizmanami dobra passa nie opuści nikogo przez cały następny rok.


Świąteczne pyszności

Nie zabraknie także specjałów polskiej kuchni. W drewnianych domkach znajdą się między innymi: szaszłyki, golonki, bigos, pajda chleba, szare kluchy, ziemniaki ze śledziem, pierogi, gołąbki, kwaśnica. Pojawią się również potrawy z grilla, góralskie oscypki z żurawiną, pieczone kasztany, aromatyczne zioła i przyprawy, tradycyjne polskie i litewskie wędliny, węgierskie langosze z nadzieniem, miody i austriackie sery.


Na pierzei północnej Rynku zostanie utworzona strefa pod hasłem „Wrocław Społecznie i Lokalnie”, w której - dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - zaprezentują się certyfikowani wystawcy Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. W drewnianych domkach będzie można znaleźć manufakturę regionalnych wyrobów z Dolnego Śląska. Znajdą się tam między innymi wytwarzane w oparciu o tradycyjne receptury sery i wędliny, a także miody z dolnośląskich pasiek i pierniki. „Wrocław Społecznie i Lokalnie” to także miejsce gdzie swoje działania zaprezentują wrocławskie organizacje, które wspierają osoby defaworyzowane i zagrożone wykluczeniem społecznym.

Wydarzenia

Cykl wydarzeń rozpocznie się 2 grudnia w niedzielę. Odwiedzający jarmark będą świadkiem magicznego widowiska „Święta zaklęte w bajkach”. A już 6 grudnia, odbędzie się uroczyste powitanie Mikołaja oraz oficjalne rozświetlenie wrocławskiej choinki. Od 6 do 16 grudnia funkcjonować będzie jarmarkowa scena, na której będzie można podziwiać artystyczne występy najmłodszych i świąteczne koncerty, realizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. 9 grudnia odbędzie się tradycyjna, świąteczna parada z Mikołajem zakończona finałem na scenie. 16 grudnia paradę na Rynku poprowadzą wrocławskie elfy. Cykl widowisk zakończy się „Wigilijnym Korowodem Kolędników” 23 grudnia.
24 grudnia na wrocławskim Rynku, tuż przy choince odbędzie się „Wigilia dla Samotnych i Potrzebujących” organizowana przez miasto Wrocław.

oprac. ELW