Zające, wielkanocne pisanki, baranki, kury, bociany, kwiaty i duże jajo z partnerskiej gminy Żukowo stanowią wielkanocne dekoracje w 16 sołectwach na terenie gminy Świdnica. Znamy już wyniki konkursu na „Najładniejsze świąteczne przystrojenie sołectwa”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.


Jak podkreśla dyrektor GOKSiR Krzysztof Jas - celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, propagowanie kultury oraz pielęgnowanie przekazu międzypokoleniowego. To również okazja do prezentacji twórczej uczestników, integracji społeczności lokalnej i okazja do przybliżenia różnych technik zdobniczych zarówno tradycyjnych jak i awangardowych.

Organizator do oceny przystrojonych sołectw powołał specjalna komisję konkursową w składzie:

1. Sebastian Krzywda - dyrektor Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie

2. Anna Krawczyszyn - pracownik Urzędu Gminy ds. obsługi sołectw.

3. Jakub Curyl specjalista ds. kultury, sportu i rekreacji Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy

Jury brało pod uwagę staranność wykonania, tradycyjność i oryginalność pomysłu, kolorystykę, materiały, technologie wykonania, dekoracyjność, ogólne wrażenie estetyczne, trwałość formy, nawiązanie do tradycji i ludowości wynikającej z obrzędów świąt Wielkanocnych oraz pomysłowość autorów. Oceniane prace prezentowały wysokie walory artystyczne, co niewątpliwie było zasługą autorów.

Dodatkowo Jury zwróciło szczególną uwagę na zaangażowanie w tworzenie dekoracji całego sołectwa coraz pomysłowość i oryginalność wykonania z uwzględnieniem motywów wielkanocnych.

Do konkursu zgłosiło się 16 sołectw. Jury konkursowe 1 marca odwiedziło każde z 16 sołectw i osobiście dokonało oceny świątecznego przystrojenia. Zadanie nie było łatwe, bo poziom wykonania wielu dekoracji był bardzo wysoki. Po burzliwych naradach Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce ex aequo (nagroda 500 zł) dla:

- Sołectwa Wilków

- Sołectwa Grodziszcze

II miejsce ex aequo (nagroda 400 zł) dla:

-Sołectwa Pszenno

-Sołectwa Lubachów

III miejsce ex aequo (nagroda 300 zł) dla:

-Sołectwa Makowice

-Sołectwa Panków

 

Wyróżnienia (nagroda 200 zł) dla:

-Sołectwa Bystrzyca Górna

-Sołectwa Burkatów

-Sołectwa Boleścin

-Sołectwa Krzyżowa

-Sołectwo Gogołów

 

Oraz nagrody za udział w konkursie (100 zł)

-Sołectwo Lutomia Dolna

-Sołectwo Niegoszów

-Sołectwo Komorów

-Sołectwo Witoszów Dolny

-Sołectwo Miłochów

 

Drodzy mieszkańcy gminy Świdnica. Tegoroczne Święta Wielkanocne będą zdecydowanie inne niż zwykle. Przez wiele lat w gminie Świdnica przygotowania do Wielkanocy wypełnione były licznymi spotkaniami w kołach gospodyń, klubach seniora, organizacjach pozarządowych. Mieszkańcy aktywnie prezentowali swoje kulinarne zdolności i ozdoby świąteczne na gminnym jarmarku wielkanocnym. W tym roku ten czas spędzimy w domu wyłącznie w gronie osób, z którymi mieszkamy. Jednak mieszkańcy gminy Świdnica zadbali, aby w tym trudnym czasie pandemii poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Pięknie przyozdobione miejscowości wzbudzają podziw i zachwyt nie tylko u samych mieszkańców, a także u wielu innych osób odwiedzających nasze wsie. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, za pomysłowość, piękne dekoracje i przede wszystkim za zbudowanie wspaniałego świątecznego klimatu. Życzę, aby Święta Zmartwychwstania Pańskiego obfitowały w zdrowie, przyniosły radość i wzajemną życzliwość – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

GALERIA ZDJĘĆ: ŚWIĘTA W GMINIE FOTO