Jak informowaliśmy wcześniej, dziś w Lubachowie zjawiła się ekipa filmowa, żeby kręcić zdjęcia przy akompaniamencie huku spadających wód. Największej gwiazdy włoskiego kina nie było - ale był Baltazar. Zapraszamy do podziwiania!


Zgodnie z zapowiedzią Tauron Ekoenergia Sp. z o.o. w Jeleniej Górze, dziś w godzinach południowych można było podziwiać kontrolowany zrzut wody z zapory stopnia wodnego Lubachów w wysokości 20 m3/s. Wszystko za sprawą realizacji ujęć do filmu fabularnego pt. „Baltazar”, na które władze spółki Tauron wyraziły zgodę.Jak już pisaliśmy, jeden z najwybitniejszych żyjących polskich reżyserów, Jerzy Skolimowski, przystąpił pod koniec 2020 roku do realizacji remake'u francuskiego filmu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 r. Według polskiego reżysera był to "jedyny film, na którym się wzruszył".Była nadzieja, że w scenie kręconej na mostku poniżej zapory weźmie udział grająca w filmie Sophia Loren - nadzieja okazała się ulotna, za to zebrani licznie obserwatorzy mieli okazję podziwiać pracę aktora grających głównego bohatera filmu - czyli osiołka Baltazara. Uroczy czworonożny gwiazdor wytrwale powtarzał duble z przechodzeniem przez mostek (i zjadaniem marchewki).
Opis filmu przygotował w grudniu 2020 dotujący go Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy:

Współczesna interpretacja kultowego filmu zaliczanego do klasyki kina „Na los szczęścia Baltazarze” Roberta Bressona z roku 1966. Napisany po mistrzowsku scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski) wyróżnia się oryginalną szkatułkową formą i alegorycznym ujęciem tematu. Historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni, to gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie. W polsko-włoskiej obsadzie w jednej z ról Sophia Loren!

Osoba reżysera Jerzego Skolimowskiego, utytułowanego w filmowym świecie, daje gwarancję sukcesu artystycznego i frekwencyjnego. Film pokazywany będzie nie tylko w Europie, w tym na festiwalach klasy A. Przyczyni się tym samym do promocji województwa warmińsko-mazurskiego na arenie światowej.

Liczba dni zdjęciowych: 48, w tym na Warmii i Mazurach 10. Film w okresie przygotowawczym. Przewidywany termin premiery: listopad 2021.Producentem filmu jest Skopia Film, a włoskim koproducentem ALIEN FILMS SRL. Produkcja ma kosztować ok. 10,5 mln zł. Autorami scenariusza są Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska, współpracowali przy poprzednich filmach reżysera - były to "Cztery noce z Anną", "Essential Killing" i "11 minut".

Opr. MS
Foto: JK