Kilkadziesiąt kobiet (i paru mężczyzn!) pojawiło się dziś na świdnickim Runku. Wszystko to przez akcję One Billion Rising.


Każdego roku panie podejmują trudne tematy dotyczące przemocy wobec kobiet i dziewcząt m.in. na temat gwałtów (2013), praw dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy (2014), przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami (2015) molestowania seksualnego (2016), gwałtu na randce (2017), przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i dziewcząt na poziomie lokalnym (2018). W tym roku panie nagłaśniają kwestię „zgody” na kontakty intymne. Wiele krajów zmienia prawo, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. Dlatego hasło akcji Nazywam się Miliard/ One billion Rising Poland w 2019 brzmi „TYLKO TAK OZNACZA ZGODĘ”, podkreślając, że seks bez wyraźnej zgody to gwałt.

One Billion Rising/Nazywam się Miliard to akcja, która od kilku lat, jednoczy w proteście przeciw przemocy mieszkanki całego świata.
Półtora miliona Polek doświadczyło przemocy na tle seksualnym. Wyniki badań są szokujące. Szacuje się, że ok. 11,5 proc. kobiet w Polsce padło ofiarą gwałtu lub jego próby. W 2017 roku wszczęto 2486 postępowań w tej sprawie. Tylko połowa z nich udowodniła, że doszło do gwałtu.