Nawet 1500 złotych dopłaty dla najemców, którzy przez problemy wywołane przez koronawirusa nie są w stanie terminowo płacić czynszu. To jedno z postanowień pakietu mieszkaniowego.


Ministerstwo Rozwoju chce zwiększyć dostępność mieszkań i przygotowuje tzw. pakiet mieszkaniowy, który obejmuje dwie części: społeczną i rządową. Ustawa obejmująca ten pierwszy obszar trafi do podpisu prezydenta. Sejm przyjął w czwartek prawie wszystkie zaproponowane do niej przez Senat poprawki, m.in. wspierające Towarzystwa Budownictwa Społecznego – informuje PAP.

Jedna z przyjętych do niej przez Sejm poprawek Senatu przewiduje podniesienie do 80 proc. dofinansowania z funduszu dopłat na pokrycie części kosztów, jakie ponoszą gminy lub związki międzygminne przy tworzeniu lokali na wynajem budowanych np. przez TBS-y. Inna przyjęta poprawka obniża wiek remontowanych budynków (z 25 do 20 lat) należących np. do TBS-ów, które kwalifikować się będą do premii remontowej.


Ustawa zakłada też nowe dopłaty do czynszu, które wliczane będą do dodatków mieszkaniowych. Resort tłumaczy, że chodzi o wyższe dodatki dla najemców dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Takie osoby dostaną do 1 500 zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75 proc. czynszu.