Od kilku lat zauważyć można lekką tendencję emigracji mieszkańców Wałbrzycha do niedalekich Świebodzic. Świebodzice - czy tu się dobrze mieszka i co się tu buduje? - Na nasze pytania odpowiedział lokalny developer oferujący mieszkania w Świebodzicach.


Coraz prężniej działająca tutaj Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, lokalizacja pomiędzy Wałbrzychem a Świdnicą, na trasie do Wrocławia, stosunkowo niższe koszty utrzymania, niższe ceny mieszkań to lista najważniejszych argumentów „za” zmianą adresu...

Jednym z głównych inwestorów w branży budownictwa mieszkaniowego na tym terenie jest Krzysztof Kujat, prezes zarządu GREEN PARK DEVELOPMENT.


Dlaczego Świebodzice?

KK: Świebodzice są w idealnym usytuowaniu dla osób pracujących w Wałbrzychu, Legnicy, Świdnicy, czy nawet we Wrocławiu. Obecnie prowadzimy dwie inwestycje, budujemy domy jednorodzinne w „Zakątku Widok” na granicy Osiedla Piastowskiego oraz kolejne etapy Osiedla Green Park. W tym roku odebrali od nas klucze również mieszkańcy domków szeregowych przy ulicy Lawendowej w dzielnicy Ciernie.

Świebodzice są miejscem zarówno dla osób ceniących spokój, jak i aktywnych. W bezpośrednim sąsiedztwie Green Parku oraz Zakątka Widok znajduje się hala sportowa, basen, kręgielnia... jest co robić i jak spędzać czas.

Znamy różne historie dotyczące nieuczciwych deweloperów. Niektórzy kupujący wolą jednak skłonić się ku rynkowi wtórnemu. Dlaczego powinni zaufać deweloperowi?

KK: Zła opinia na temat deweloperów powstała w czasach, kiedy nie obowiązywała jeszcze tzw. ustawa deweloperska. Chroni ona prawa nabywcy i narzuca na dewelopera szereg obowiązków. Jednym z istotniejszych są powiernicze rachunki mieszkaniowe, na których środki klientów są chronione przez bank. Każda złotówka jest bezpieczna i klienci mają pewność, że oszczędności ich życia, nie zostaną stracone.


Czy jest jakaś moda wśród kupujących mieszkania? Czego obecnie szukają klienci? Co ich przyciąga do Świebodzic?

KK: Obecnie klienci mają bardzo zróżnicowane oczekiwania. Młode rodziny szukają mieszkań z kilkoma sypialniami, często z ogródkami. Starsze osoby również cenią mieszkania na parterze, ale już o mniejszym metrażu. Dla wymagających mamy w ofercie mieszkania dwupoziomowe, z balkonami, o różnych metrażach i rozkładach. Na osiedlu Green Park, każdy z budynków ma inne rozkłady mieszkań.

Osiedla w Świebodzicach są bardzo dobrze skomunikowane z centrum, wszystko jest pod ręką. Szkoły, przedszkola, sklepy, „bazarki”. Rodziny z małymi dziećmi, czy osoby starsze cenią taką wygodę. Powstaje coraz więcej miejsc do aktywnego spędzania czasu. W okolicy osiedla Green Park już wkrótce powstanie centrum rekreacyjne m.in. z kortami tenisowymi.

Obecnie poza lokalizacją i infrastrukturą dodatkową osiedla klienci dostrzegają też design i nowoczesne rozwiązania. A jakie wy wprowadzacie innowacje?

KK: Dbamy o środowisko dlatego korzystamy z materiałów o podwyższonej termoizolacyjności przegród budowlanych, odnawianych źródeł energii oraz stolarce okiennej z odpowiednimi współczynnikami.

Innowacją są też duże otwarte przestrzenie w samych mieszkaniach, dlatego budujemy otwarte aneksy kuchenne na salon, aby cała rodzina cieszyła się wspólnie spędzonym czasem.

 

Kiedyś w Wałbrzychu sprzedawały się najpierw małe mieszkania teraz najbardziej popularne są takie 50 metrów i więcej... Jest w tym coś?

Trafiają do nas klienci z różnymi potrzebami. Ludzie starsi, którzy chcą zamienić swój dom na mniejsze mieszkanie, bardzo młodzi ludzie, którzy chcą być już „na swoim” i zakup małego mieszkania mieści się w ich budżecie oraz rodziny z dziećmi. I oni mają większe potrzeby, ponieważ wybierają mieszkania od 60 m2, często z ogródkiem i komórką lokatorską.

 

 Jak się buduje w czasach gdy na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych pracowników a zapotrzebowanie na mieszkania rośnie w szybkim tempie?

Czasami korzystamy z metody prefabrykacji, która jest bardzo popularna. Dom budowany jest wtedy etapami, z gotowych  prefabrykatów, które są wcześniej przygotowane w fabryce. Są to ściany, panele stropowe i dachowe. Dużym plusem tej metody budowania jest ustalona przed budową cena, która nie ulega zmianie. Umawiamy się na pewne koszty budowy, sposób budowy, materiały i kalendarz prac i  to nie ulega zmianie.