Rozważasz leasing samochodowy jako formę finansowania auta? Na takie rozwiązanie decyduje się wielu przedsiębiorców z uwagi na spore korzyści. Zanim jednak podpiszesz umowę, sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu wybierzesz formę finansowania, która faktycznie będzie opłacalna.


Leasing samochodowy to opcja korzystna z wielu powodów. Plusem jest m.in. zachowanie płynności finansowej, ponieważ cała kwota zakupu rozkładana jest na miesięczne raty adekwatne do budżetu firmy. Grunt to przeanalizowanie warunków finansowania – tak, aby był on dostosowany do własnych potrzeb i oczekiwań.

Sprawdź, ile wynosi minimalna opłata wstępna

Opłata wstępna (tzw. czynsz inicjalny) to procentowa wartość pojazdu, która jest niezbędna do uruchomienia umowy leasingowej. Im niższa, tym mniej środków potrzeba na start.

Przy ustalaniu opłaty wstępnej należy wziąć jednak pod uwagę to, że po części będzie ona wpływała na wysokość miesięcznych rat. Dlatego nie zawsze ustanawianie czynszu inicjalnego na najniższym poziomie będzie korzystne – wiele zależy m.in. od tego, co przedsiębiorca będzie chciał zrobić z pojazdem na koniec umowy leasingowej.

Ustal wysokość wykupu

Wykup to kwota, po jakiej przedsiębiorca może odkupić użytkowany pojazd od firmy leasingowej. Im wyższy, tym mniejsza miesięczna rata, ale też większa kwota do wpłacenia w przypadku chęci dokonania wykupu.

Sprawdź możliwość wymiany auta bez angażowania środków własnych

Każdy leasing samochodowy daje możliwość wymiany pojazdu po zakończonej umowie. Jednak wiąże się to z koniecznością zaangażowania środków własnych. Wcale tak być nie musi.

Za przykład niech posłuży Leasing SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępny w ofercie Toyota Leasing. Gwarancja odkupu auta przez dealera na koniec trwania umowy oznacza możliwość wymiany samochodu bez konieczności angażowania środków własnych. Uzyskane pieniądze pozwalają na uregulowanie wykupu i opłaty wstępnej kolejnego leasingu.

Poznaj dodatkowe koszty związane z umową leasingową

Jeżeli nie chcesz, aby leasing samochodowy wiązał się z dodatkowymi, nieprzewidzianymi kosztami, sprawdź szczegóły. Upewnij się, że w miesięcznej racie uwzględnione są wszystkie istotne opłaty. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której trzeba będzie coś dodatkowo dopłacić. Takie finansowe niespodzianki często przyczyniają się do zaburzenia płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Określ optymalny czas finansowania

Zanim podpiszesz umowę leasingową sprawdź, jaki okres będzie dla ciebie najlepszy. Większość przedsiębiorców decyduje się na finansowanie trwające 3-4 lata – taki czas trwania leasingu uważa się za najbardziej optymalny. Dzięki temu można stale wymieniać pojazdy i użytkować auta będące na gwarancji producenta. W przypadku niektórych branż ma to szczególne znaczenie.

Pamiętaj! Zanim podpiszesz umowę leasingową, przeanalizuj wiele ofert. Nie decyduj się na przypadkowe rozwiązanie, bo ono tylko pozornie może okazać się korzystne. Mając odniesienie do kilku propozycji, łatwiej będzie podjąć słuszną decyzję – taką, która najlepiej wpisuje się w potrzeby i oczekiwania.