Na jakim etapie są prace w powstającej w regionie dużej fabryce Mercedesa, która ma zatrudnić 500 osób? I kogo poszukują już do pracy?


Pół roku od rozpoczęcia prac ziemnych zamontowano pierwszy stalowy słup największej hali produkcyjno-montażowej. Planowane ukończenie budowy hali „pod klucz” to koniec 2018 roku.

– Stawiamy pierwsze elementy konstrukcyjne – podpory – pod halę produkcyjno-montażową. I musimy się z tym uporać do jesieni. Potem będziemy montować w niej maszyny i urządzenia. Nasz zespół projektowy plus wykonawcy i podwykonawcy pracują pełną parą. Nie ma czasu na relaks, bo zaraz potem stawiamy halę produkcyjną, która musi być gotowa do zimy – mówi Patrick Walz, szef projektu planowania i produkcji fabryki w Jaworze z ramienia Daimler AG, który regularnie wizytuje budowę.


W powstającej hali zamontowane zostaną najnowocześniejsze, pracujące w systemie AGIPRO linie obróbkowe i montażowe. Znajdą się tu również stanowiska do testowania silników na zimno i gorąco, powierzchnie logistyczne do konfekcjonowania koszyków z częściami oraz moduł do wysyłki gotowych produktów. W budynku odbywać się będzie także przed-montaż podzespołów.

Budowa fabryki w Jaworze rozpoczęła się oficjalnym aktem wmurowania kamienia węgielnego w czerwcu 2017 r. Prace budowlane ruszyły kilka tygodni później, w sierpniu 2017 r. W tym czasie zorganizowano zaplecze biurowe, uruchomiono przyłącza elektryczne i wodociągowe, ogrodzono zakład, przygotowano infrastrukturę zewnętrzną – docelowe drogi, parkingi i instalacje podziemne oraz wybudowano fundamenty największej hali produkcyjnej. Jej budowa wraz z przyległym budynkiem biurowym o łącznej powierzchni użytkowej 98,2 tys. mkw. potrwa do stycznia 2019 r.


Dane:

  • Łączna suma inwestycji – ok. 500 mln Euro (ponad 2,1 mld PLN)
  • Teren fabryki – ok. 50 hektarów
  • Liczba miejsc pracy – ponad 500
  • Rodzaje produkowanych silników – OM 654 (wysokoprężny) i M 254 (benzynowy)
  • Łączna moc przerobowa – 500 tys. silników rocznie
  • linie obróbkowe i montażowe w systemie Agpiro
  • Zastosowanie techniki Nanoslide w procesie obróbki
  • Metraż hal – około 200 tys. m2

Zgodnie z planem w jaworskiej fabryce silników Mercedes-Benz powstanie ponad 500 nowych miejsc pracy. Obecnie Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółka powołana do budowy fabryki, zatrudnia blisko 50 osób. Prawie 70 proc. zatrudnionych osób to pracownicy z Polski, 30 proc. stanowią oddelegowani pracownicy koncernu Daimler AG. Zgodnie z planami, w 2018 r. zespół fabryki powiększy się do 200 osób, przy czym w 2018 r. pracę rozpoczną pierwsi pracownicy działów produkcyjnych. W tej chwili prowadzony jest nabór na przeszło 30 specjalistów, inżynierów i pracowników biurowych, poszukiwani są m. in. specjaliści do spraw podatków, rekrutacji, bezpieczeństwa czy księgowi.


Opr. MS
Foto użyczone: mercedes-benz-jawor.com.pl