Většina malých a středně velkých měst se nyní potýká s problémem klesajícího počtu obyvatel. Samosprávy dělají hodně, aby na jednu stranu nedovolily lidem utéct, na druhou stranu pak lákají čím jen mohou, aby obyvatele přitáhly. Świdnice již pět let provozuje novátorský program „Zůstaňte s námi”.
Tímto způsobem povzbuzuje mladé lidi, aby se zabydleli a našli si práci ve městě či jeho okolí. Tyto iniciativy nelze než chválit. Podívejme se z blízka, jaké přinášejí výsledky. Realizace tohoto nápadu byla zahájena v roce 2016 a od té doby proběhly již 4 vydání tohoto programu. V září minulého roku začal pátý ročník, který potrvá až do letošního června. Vůdčí myšlenka je jednoduchá, určená osobám ve věku od 14 do 30 let, které je nutné vést takovým způsobem, aby jim vyklíčila v hlavách myšlenka, že stojí za to zde zůstat, pracovat a žít. Proč? Proto, že je to prostě příjemné a pohodlné místo pro život. Doufáme, že si myslíte to samé. Mladí Świdničané, kteří se programu účastní, dostanou příležitost seznámit se s lokálním trhem práce a získat dovednosti vyhledávané lokálními zaměstnavateli. Učíce správně si naplánovat další vzdělávání a kariérní postup. Možná to zní pateticky, ale stojí to za to. Hlavním pilířem programu je soutěž „PŘIHLÁŠENÍ”, určený žákům Świdnických osmých tříd. V průběhu uplynulých čtyřech ročníků se jí zúčastnilo téměř 700 žáků, kteří navštívili 20 firem. Zúčastnili se dílen zaměřených na profesní poradenství a ekonomii, zúčastnili se městské hry a představili svůj návrh na podnikání ve Świdnici. Ti nejlepší obdrželi ceny poskytnuté primátorkou města Świdnice a místními podnikateli. Pocítili, že jsou zde zapotřebí, dozvěděli se, co se musí naučit, aby ve svém rodném městě dostali dobrou práci a jak využívat příležitosti, které jim tato obec nabízí.

Dalším prvkem programu „Zůstaňte s námi“ je kurz programování na platformě LIGA NEOBYČEJNÝCH HLAV, jehož se doposud zúčastnilo téměř 180 žáků Świdnických základních škol. Žáci sedmých tříd jsou pak zváni na hodiny občanské výchovy vedené primátorkou Świdnice. Dozvídají se na nich, proč stojí za to být aktivní a mít reálný vliv na budoucnost města, ve kterém žijí.

Máme velkou radost ze slibných výsledků spolupráce Świdnických středních škol se zaměstnavateli. Mladí lidé, vycházející z osmé třídy, mají šanci dostat se do jedné z pěti tříd fungujících pod záštitou zaměstnavatelů. V rámci výuky absolvují praxe v místních firmách, kde se jim věnují zkušení pracovníci. Vynikající absolventi mohou dokonce dostat práci ve firmě, v nichž se před nedávnem své profese učili. A to už je něco!
Město nezapomíná ani na trochu starší obyvatele a organizuje pro ně otevřená motivační setkání a tématické workshopy, během nichž jim leadeři místní podnikatelské obce přibližují téma efektivního vedení podnikání ve městě.A teď se budeme trochu chlubit. Účastníci programu „Zůstaňte s námi“ jej hodnotí jako velmi dobrý. A teď pozor: každý pátý účastní tvrdí, že účast v programu mu pomohl při výběru střední školy, 42% z nich se díky programu opravdu přesvědčilo, že stojí za to bydlet a pracovat ve Świdnici a celých 88% účastníků se domnívá, že program „Zůstaňte s námi“ by měl i nadále pokračovat. Od začátku realizace programu ke spolupráci přistoupilo 20 místních firem, které nejen zvou žáky na návštěvy ve svých sídlech, ale také sponzorují atraktivní, věcné a finanční ceny pro oceněné účastníky. Tak se „vychovávají“ budoucí pracovníci, v souladu s jejich vlastními preferencemi a potřebami. A o to jde především.

Projekt „Zůstaňte s námi” pořádá MĚSTSKÁ OBEC ŚWIDNICE ve spolupráci se sdružením Świdnických podnikatelů a kupců, Świdnickým okresem, okresním úřadem práce a místními podnikateli. Na závěr ještě jedna milá informace – program byl coby předsevzetí obzvláštním způsobem zapojující místní komunitu oceněn cenou DOLNOSLEZSKÝ GRYF.

Další informace o programu hledejte zde:

* www.zostancieznami.pl

* www.facebook.com/zostancieznami

* Justyna Lembryk | tel.: 74 856 29 77| e-mail: j.lembryk@um.swidnica.pl

Fot. www.shutterstock.com

Wersja polska: Świdnica – warto tu mieszkać i pracować