Większość średnich i małych miast ma do czynienia ze spadkiem liczby mieszkańców. Samorządy robią wiele, żeby z jednej strony nie pozwolić ludziom uciec, z drugiej zaś kuszą czym się da, żeby przyciągnąć do siebie mieszkańców. Świdnica od 5 lat realizuje nowatorski program „Zostańcie z nami”.W ten sposób zachęca młodych ludzi do zamieszkania i podjęcia pracy w mieście lub w najbliższej okolicy. Nic tylko bić brawo takim inicjatywom i przyglądać im się z bliska, jakie dają efekty.

Pomysł zaczął być realizowany w 2016 roku i od tamtej pory odbyły się cztery edycje. We wrześniu zeszłego roku rozpoczęła się piątą odsłona, która potrwa do czerwca tego roku. Pomysł jest prosty i skierowany do osób w wieku 14-30 lat, których trzeba tak ukierunkować, żeby zakiełkowała im w głowach myśl, że warto tu zostać, pracować i żyć. Bo to po prostu fajne i wygodne miejsce na ziemi. Mamy nadzieję, że nie myślicie inaczej?!

Konkurs „Zalogowani”

Przystępując do programu, młodzi świdniczanie mają okazję poznać lokalny rynek pracy i zdobyć umiejętności pożądane przez lokalnych pracodawców. Uczą się odpowiednio planować dalszą edukację i ścieżkę kariery. Może to brzmi patetycznie, ale bez tego ani rusz. Głównym filarem programu jest konkurs „Zalogowani”, adresowany do świdnickich ósmoklasistów. W ciągu czterech edycji wzięło w nim udział prawie 700 uczniów, którzy odwiedzili 20 firm. Wzięli udział w warsztatach z doradztwa zawodowego i ekonomii, pobawili się w miejskiej grze i zaprezentowali swój pomysł na biznes w Świdnicy. Najlepsi otrzymali nagrody ufundowane przez Prezydent Świdnicy i lokalnych przedsiębiorców. Poczuli, że są tu potrzebni, dowiedzieli się, czego muszą nauczyć się, żeby dostać w swoim rodzinnym mieście dobrą pracę i jak wykorzystywać okazję, które daje im gmina.


Liga Niezwykłych Umysłów

Innym elementem programu „Zostańcie z nami” jest kurs programowania na platformie Liga Niezwykłych Umysłów, w którym wzięło dotąd udział niemal 180 uczniów świdnickich szkół podstawowych. Siódmoklasiści z kolei zapraszani są na lekcje obywatelskie prowadzone przez Prezydent Świdnicy. Dowiadują się na nich dlaczego warto być aktywnym i mieć realny wpływ na przyszłość miasta, w którym się żyje.

Cieszy nas, że obiecująco wygląda efekt współpracy świdnickich szkół ponadpodstawowych z lokalnymi przedsiębiorcami. Młodzi ludzie kończący 8. klasę mają szansę dostać się do jednej z pięciu klas patronackich. I w nich odbywać praktyki zawodowe w miejscowych firmach, otrzymując wsparcie dydaktyczne od pracowników. Co więcej, wybijający się absolwenci mogą nawet dostać pracę w przedsiębiorstwie, w którym nieco wcześniej tylko się uczyli zawodu. To już coś!Miasto nie zapomina o nieco starszych mieszkańcach, organizując dla nich otwarte spotkania motywacyjne i warsztaty tematyczne, podczas których liderzy lokalnej społeczności przybliżają tematykę skutecznego prowadzenia biznesu w mieście.


Zostańcie z nami
Będzie trochę pochwał. „Zostańcie z nami” jest bardzo dobrze oceniany przez biorących w nim udział. Teraz uważajcie: co piąty uczestnik twierdzi, że udział w programie pomógł mu w wyborze szkoły ponadpodstawowej, 42% dzięki programowi przekonało się, że warto mieszkać i pracować w Świdnicy, a aż 88% uważa, że „Zostańcie z nami” powinien być kontynuowany. Od początku realizacji programu współpracę podjęło 20 lokalnych firm, które nie tylko zapraszają uczniów na wizyty w swoich siedzibach, ale również sponsorują atrakcyjne nagrody rzeczowe i pieniężne dla laureatów programu. Tak „wychowuje się” przyszłych pracowników, zgodnie z własnymi preferencjami i zapotrzebowaniem. Ale o to przecież w tym chodzi.

Program „Zostańcie z nami” tworzy Gmina Miasto Świdnica we współpracy ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Starostwem Powiatowym w Świdnicy oraz Powiatowym Urzędem Pracy i lokalnymi przedsiębiorcami. Na koniec jeszcze miła informacja. Program został nagrodzony Dolnośląskim Gryfem jako przedsięwzięcie w szczególny sposób angażujące społeczność lokalną.


Tu szukajcie informacji o programie:

* www.zostancieznami.pl

* www.facebook.com/zostancieznami

* Justyna Lembryk | tel.: 74 856 29 77| e-mail: j.lembryk@um.swidnica.pl


Fot. www.shutterstock.com


Wersja czeska: ŚWIDNICE MĚSTO V NĚMŽ STOJÍ ZA TO ŽÍT A PRACOVAT