- Od tego, jak spędzimy sylwestra, zależy dalszy wzrost zakażeń - zapowiedział rzecznik ministerstwa zdrowia.


W środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej zabrał głos ws. powrotu uczniów do szkół. Rzecznik zapowiedział, że to jak spędzimy sylwestra, będzie miało wpływ na to, czy dzieci powrócą do stacjonarnego nauczania po 17 stycznia.

- Na dzień dzisiejszy mówimy o ewentualnym powrocie uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych - zapowiedział Andrusiewicz.

- Spędźmy tego sylwestra w dystansie, jedynie z najbliższymi. Najlepiej w domowym zaciszu. Wówczas możemy być pewni, jeżeli tak się zachowamy i jeżeli nie skoczą nam zakażenia ze świąt, że dzieci będą mogły powrócić do szkół 18 stycznia. Mówimy o dzieciach najmłodszych klas 1-3 - zaapelował rzecznik, dodając, że sanepid już zebrał zapotrzebowanie na testy nauczycieli klas najmłodszych oraz nauczania początkowego.

Andrusiewicz podkreślił również, że obecnie jest 190 tys. chętnych nauczycieli klas 1-3 do przetestowania się w drugim tygodniu ferii. Jak zapowiedział, testowanie nauczycieli klas 1-3 między 11 a 15 stycznia. - To testowanie będzie odbywać się między 11 a 15 stycznia. W weekend przed 18 stycznia, czyli 16-17 stycznia, będą tak naprawdę opracowywane wszystkie sygnały epidemiczne, ewentualnie płynące z tego testowania - wskazał.