Dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego Fundacja Wałbrzych 2000 otworzyła Wałbrzyskie Centrum Aktywności Obywatelskiej, z którego usług bezpłatnie będą mogli korzystać mieszkańcy Wałbrzycha i wszystkich miejscowości powiatu wałbrzyskiego.


- Zapraszamy zwłaszcza seniorów i osoby z niepełnosprawnościami – mówi Łukasz Zawojak, wiceprezes zarządu Fundacji Wałbrzych 2000 – bo wiemy, że na ogół mają utrudniony dostęp do prawników i ekspertów z różnych dziedzin. Będą warsztaty obywatelskich, szkolenia komputerowe, dyżury specjalistów. Zapraszamy do konsultacji i zadawania pytań, na które sami nie potrafią Państwo znaleźć odpowiedzi. A na ich podstawie będziemy przygotowywać publikacje odpowiadające na najczęściej zadawane pytania.

Dziś o prawach konsumentówŻyjemy w czasach rozwiniętego, często drapieżnego marketingu. Na co dzień stykamy się z nowoczesnymi technologiami dającymi możliwość dokonywania zakupów bez wychodzenia z domu. I czasami dajemy się ponieść zakupowemu szaleństwu. Ale na szczęście prawo daje narzędzia, które mają nas chronić przed konsekwencjami zbyt pochopnego zawierania umów. Przepisy te dotyczą dwóch przypadków: po pierwsze umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, po drugie umów zawieranych na odległość.

Z umową zawartą poza lokalem przedsiębiorcy mamy do czynienia, kiedy zostaliśmy zaproszeni na pokaz jakiegoś produktu np. w hali sportowej. Albo sprzedawca przybył do naszego domu, czy mieszkania w celu zaprezentowania swojego produktu i namówienia nas na jego zakup. Z umowami zawartymi na odległość zaś mamy do czynienia dokonując zakupów przez Internet.

Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy będąc pod wpływem zdolnego sprzedawcy decydujemy się na zakup prezentowanego towaru, ale po kilku dniach okazuje się jednak, że tak naprawdę nie jest nam do niczego potrzebny i nie powinniśmy dokonywać tego typu zakupu? Albo też kupiliśmy jakiś towar przez Internet, ale po jego otrzymaniu okazało się, że nie spełnia naszych oczekiwań?

W takich sytuacjach na pomoc przychodzi konsumentowi, czyli nam wszystkim ustawa o prawach konsumenta, która zezwala w takich przypadkach na odstąpienie od zawartej umowy w ciągu 14 dni, bez podania przyczyny. Przy zakupie towaru przez Internet termin 14 dni liczony jest dopiero od dnia jego otrzymania.

Mając na uwadze fakt, że wiedza na temat możliwości odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub po za lokalem przedsiębiorcy, nie musi być powszechna, ustawodawca nałożył na przedsiębiorców obowiązek informacyjny. Dlatego zawierając taką umowę powinniśmy otrzymać pisemną informację o możliwości odstąpienia od umowy, jak również wzór stosownego oświadczenia. Oczywiście nie musimy korzystać z przedstawionego formularza, skuteczne będzie również pismo stworzone przez nas samych. Warto pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca nie poinformuje nas o możliwości odstąpienia od umowy, termin na odstąpienie (czyli zwrot towaru i żądanie zwrotu pieniędzy) wynosi 12 miesięcy, który zaczyna się po upływie tych 14 dni pierwotnych. Jeśli jednak w ciągu tych 12 miesięcy przedsiębiorca poinformuje konsumenta o możliwości odstąpienia od umowy, termin na odstąpienie upływa po 14 dniach od otrzymania tej informacji. Ponadto, jeżeli zdecydujemy się na odstąpienie od umowy w tym trybie, to otrzymany towar jesteśmy zobowiązani zwrócić go niezwłocznie, nie później jednak niż po upływie 14 dni.


Łukasz Zawojak
Źródła:

E. Gniewek(red.) Zarys Prawa Cywilnego, CH BECK, Warszawa 2014 r.
Ustawa o prawach konsumenta (DZ.U. 2014 poz.827.)