Długi sierpniowy weekend upłynie nam pod znakiem tajemnic w Książu, wystartował tam bowiem wyczekiwany Festiwal Tajemnic. Program jest tak bogaty, że aż...


Sobota 12.08.2017

Sala balowa

UKRYCIA I ODKRYCIA

10.00 Dariusz Garba – „Sowiogórski Olbrzym i Książ. Legenda a rzeczywistość”

Autor licznych publikacji o Górach Sowich i Zamku Ksiaż, oraz ich badacz od ponad czterdziestu lat opowie o swoich najnowszych odkryciach związanych z najbardziej tajemniczymi miejscami Dolnego Śląska.

11.00 Elżbieta Szumska – Güttlerowie – amerykański sen w Złotym Stoku oraz odkrycie Sztolni Ochrowej

Właścicielka kopalni złota opowiada o tym, jak odkryła nową sztolnię, co świadkowie opowiedzieli jej o depozytach z czasów II wojny światowej oraz jak udało się odnaleźć pewną znaną podróżniczkę, córkę przedwojennych właścicieli kopalni.

12.00 Joanna Hytrek – Hryciuk „Notatki pełne tajemnic. Günther Grundmann i ewakuacja dóbr kultury z wojennego Breslau”

Autorka licznych publikacji, w tym: „Ludność niemiecka a żołnierze Armii Czerwonej  (Radzieckiej) na Dolnym Śląsku w latach 1945 – 1948” przybliży najbardziej tajemniczy okres końca wojny.

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”

13.00 Piotr Galik – „Wielkie europejskie kulturobójstwo.  Pierwsza wojna światowa, jako czas dewastacji dóbr kultury, dzieł sztuki i dorobku cywilizacyjnego Europy”

Druga wojna światowa to czas wielkiej grabieży dzieł sztuki. A co z pierwszą wojną? Przyniosła przecież milionowe ofiary w ludziach i gigantyczne wyniszczenie ekonomiczne Starego Kontynentu. Wrocławski historyk opowie o gigantycznej dewastacji szeroko rozumianych dóbr kultury podczas działań wojennych 1914-1918.

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”

W ŚWIECIE TAJEMNICY

15.30 Joanna Lamparska  – „Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice”

Pod Europą ciągną się kilometry podziemnych konstrukcji, od zagadkowych grobowców z czasów prehistorycznych, przez nielegalne kluby i destylarnie, mroczne katakumby, aż do fabryk drążonych we wnętrzu gór w czasie drugiej wojny światowej i współczesnych, ultranowoczesnych schronów dla milionerów…

16.30 Piotr Maszkowski – „Nie tylko złoto Wrocławia i Lubiąż – skarby i tajemnice Dolnego Śląska w świetle materiałów archiwalnych resortu bezpieczeństwa PRL”

Czy bezpiece udało się kiedykolwiek odkryć skarb? Czy są dowody na to, czy też nadal musimy w to tylko wierzyć?  Redaktor naczelny magazynu „Odkrywca” postara się odpowiedzieć na to pytanie.

17.30 Maciej Bartków „Strażnicy IV Rzeszy, czyli niemieckie podziemie na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej”

W trakcie spotkania będziemy mogli zapoznać się z tymi niepublikowanymi wcześniej materiałami archiwalnymi. Opierając się na swoich ustaleniach Maciej Bartków przedstawia działalność podziemia niemieckiego na Dolnym Śląsku tak, jak wyglądała ona w rzeczywistości.

18.30 Adam Węgłowski „Kuba Rozpruwacz – czy jego tropy prowadzą do Polski? Wykład tylko dla dorosłych.

Czy Kuba Rozpruwacz faktycznie mógł pochodzić z ziem polskich? Który z tropów wiódł na Śląsk? Dlaczego Kuba Rozpruwacz zyskał taki światowy rozgłos, podczas gdy jeszcze straszniejszy śląski kanibal Karl Denke pozostaje praktycznie nieznany?

Sala Krzywa

11.30 Michał Banaś – „LIDAR, RADAR, LASER – sprzymierzeńcy poszukiwaczy czy sceptycy?

Miłośnicy tajemnic historii często korzystają z geoportalu czasami nie do końca rozumiejąc zasady jego działania. Podczas spotkania poznamy te zasady. Przedstawiony zostanie także nowy gracz w tej dziedzinie – zespół satelitów TANDEM_X o niewyobrażalnej rozdzielczości.

12.30 Adam Grajewski – „Problematyka odzyskiwania skradzionych bądź zaginionych dóbr kultury”

Kom. dr Adam Grajewski, koordynator policyjny specjalizujący się w przestępczości przeciwko zabytkom archeologicznym przybliży problematykę związaną z odzyskiwaniem tego, co najcenniejsze dla naszego dziedzictwa.

Wykład w ramach konferencji: „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”

13.30 – „Karol Soberski „Skarb Dziedzica”, czyli niezwykła historia życia i działalności pewnego dziedzica spod Gniezna i skarbu, który odkrył i w 1939 roku ponownie ukrył”

Opowieść o niesamowitych wydarzeniach ze skarbami w tle, które rozegrały się na pograniczu Wielkopolski i Pałuk w XIX i pierwszej połowie XX wieku. W czasie spotkanie nie zabraknie również historii eksterminacji zakładu psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Ta zbrodnia pochłonęła oficjalnie blisko 4 tysiące osób. Nieoficjalnie zamordowanych pacjentów „Dziekanki” może być dwu- lub trzykrotnie więcej…

Sale Cesarskie – I piętro

Wystawa „Miasta do góry nogami – podziemia Europy i ich tajemnice”

14.00 Wernisaż wystawy „Miasta do góry nogami – podziemia Europy i ich tajemnice” związany z premierą książki Joanny Lamparskiej i Piotra Kałuży pod tym samym tytułem

Dziedziniec honorowy

11.00  Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria

12.30 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Cesarsko-Królewskiej GRH Artyleria Jacek Słupski

16.00 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria

17.00 Pokazy walki szablą rosyjską „szaszką” w wykonaniu Grupy Wojsk Kaukaskich GRH „Dzika Dywizja”

18.00 Odprawa oddziałów – pokazy musztry Legionów Polskich i Armii Carskiej Rosji

Dziedziniec honorowy

Publikacja:

Redakcja - Świdnica Dla Was


Więcej od - Redakcja - Świdnica Dla Was

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?